Κατά την περίοδο 2015-2017 πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού
προγράμματος Erasmus+ KA1 ατομική κινητικότητα-εκπαίδευση προσωπικού.
Τίτλος του προγράμματος

?Διαχείριση Ευρωπαϊκων διαπολιτισμικών προγραμμάτων μεσω των νέων τεχνολογιών σε ένα φιλικό σχολικό περιβάλλον?

Μετακινήθηκαν έξι εκπαιδευτικοί σε τρείς χώρες. Κύπρο, Ηνωμένο Βασίλειο,
και Πορτογαλία.
Οι συμμετέχοντες οργανισμοί ηταν
Emphasys centre
ADC College
Ifel Institute

Στο 5ο Γενικό Λύκειο κατά την περίοδο 2016-2018 στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 Σχολικές Συμπράξεις πραγματοποιείται πρόγραμμα με
τίτλο <Less Chemicals more Quality Life>

Συμμετέχουν έξι σχολεία από πέντε χώρες.
5o ΓΕΛ Τρικάλων (Ελλάδα)
Ankara Lisesi (Τουρκία)
A.E.D. Sancho 1 (Πορτογαλία)
Rigas 31.Vidusskola(Λιθουανία)
Αltindag Gazi Anadolu Lisesi(Τουρκία)
I.I.S. Gobetti Marchesimi CasaleArovino(Ιταλία) .

Πραγματοποιήθηκε η πρώτη διεθνική συνάντηση των καθηγητών στην Άγκυρα τον Δεκέμβριο του 2016 κατά την οποία τέθηκαν οι στόχοι του προγράμματος και αποφασίστηκαν οργανωτικά θέματα και οι τρόποι υλοποίησης.
Στόχοι του προγράμματος είναι
Να συνειδητοποιήσουν οι μαθήτές οτι η χρήση χημικών ειναι βλαβερή.Να ευαισθητοποιηθεί ο
κόσμος στην χρήση χημικών.
Να γνωρίσουν οτι υπάρχουν χημικά παντού, στα τρόφιμα,στο νερό, στα ρούχα, στα καλλυντικά,στα καθαριστικά σπιτιού και σώματος,στα φάρμακα και στα αντικείμενα που μας περιβάλλουν.
Αναζητούμε εναλλακτικές λύσεις ,όπως παλιές συνταγές της γιαγιάς,παραγωγή δικών μας προϊόντων, ανακύκλωση και άλλες.

H πρώτη συνάντηση καθηγητών και μαθητών πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα τον Φεβρουάριο του 2017.
Ολοι οι μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων σε workshop κατασκεύασαν τα δικά τους σαπούνια χωρίς χημικά. Επίσης ατο Κ.Π.Ε. Περτουλίου παρακολούθησαν ανάλυση του νερού και στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας παρακολούθησαν διάλεξη με θέμα ?Προσθετικά τροφίμων και επιπτώσεις στην υγεία?
Οι μαθητές επίσης συμμετείχαν σε εκστρατεία ? Μία εβδομάδα χωρίς χημικά? και σε Φορουμ συζήτησαν την εμπειρία τους.
Η επόμενη συνάντηση θα πραματοποιηθεί στην Λετονία με κύριο θέμα Τοξικά Απόβλητα.

Η συντονίστρια καθηγήτρια
Καραθανάση Σταματία