Ενημέρωση για το AIDS

13.03.2013

Θέμα :Ενημέρωση για το AIDS .

Χθες στα πλαίσια των πολιτιστικών και ανθρωπιστικών εκδηλώσεων του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων διοργανώθηκε μια ομιλία ενημερωτικού χαρακτήρα πάνω στο AIDS, μια σοβαρή μάστιγα που έχει στοιχίσει τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων ανά την υφήλιο. Η κ. Τσελιου, νοσηλεύτρια, με επαρκείς γνώσεις για το εν λόγω ζήτημα, επιχείρησε να ενημερώσει τους μαθητές για τους τρόπους μετάδοσης του ιού που είναι υπεύθυνος για το AIDS (HIV) καθώς και για τα συμπτώματα που ίσως φανερώσουν την ύπαρξη του παραπάνω ιού στον οργανισμό μας . Προς έκπληξη πολλών, μας τόνισε την πιθανότητα κάποιος να είναι φορέας του ιού και ,αγνοώντας το, να τον μεταδίδει στους ερωτικούς του συντρόφους για αρκετά χρόνια. Σημαντικότερη στιγμή της ενημέρωσης ήταν η διδαχή των τρόπων προφύλαξης και υποδειγματικής χρήσης του αντρικού προφυλακτικού. Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τη κ. Τσελιου που μας διαφώτισε για ένα κομβικής σημασίας ζήτημα που αγνοούν πολλοί νέοι .

Οι μαθητές της Γ” λυκείου του 5ου ΓΕΛ Τρικάλων