Αδελφοποιήσεις

• ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 το τμήμα μας αποφάσισε να ασχοληθεί με τον Τουριστικό Οδηγό του Λονδίνου, μελετώντας τα αξιοθέατα της μεγάλης Ευρωπαϊκής αυτής πρωτεύουσας. Έχοντας στο μυαλό μας πως η πόλη του Λονδίνου είναι μια από τις παλαιότερες στην Ευρώπη, ανατρέξαμε σε ιστοσελίδες, εγκυκλοπαίδειες και βιβλία ώστε να συλλέξουμε πληροφορίες για τα πιο γνωστά και με τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα αξιοθέατα όπως μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους, κτήρια με Μεσαιωνική αρχιτεκτονική κ.τ.λ. Με τη συνεργασία των καθηγητριών μας κ.κ. Καραθανάση Σταματίας και Ηλιάδη Αμαλίας, καταφέραμε να οργανώσουμε μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Λονδίνο, έχοντας ως σκοπό την επί τόπου μελέτη των όσων ερευνήσαμε θεωρητικά. Μέσω αυτής της εκδρομής μας δόθηκε η ευκαιρία να παραβρεθούμε στους χώρους για τους οποίους διαβάσαμε, να φωτογραφίσουμε κτήρια και μουσεία που είχαμε δει μόνο πίσω από την οθόνη του υπολογιστή και να δούμε από κοντά τα τεράστια, επιβλητικά, μεσαιωνικά συγκροτήματα. Συμπερασματικά, μέσα από αυτή τη μελέτη καταφέραμε να έρθουμε σε επαφή με τον πολιτισμό του Λονδίνου και της Αγγλίας γενικότερα, να γνωρίσουμε τις ιδέες, την κουλτούρα και την αρχιτεκτονική αισθητική τους.
Μπόζιακα Αγγελική
Μαθήτρια(Α3) 5ου ΓΕΛ Τρικάλων

• ΤΟ 5ο ΓΕΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

• Αναμνήσεις από το Λονδίνο!

• Αδελφοποίηση του σχολείου μας με το Ελληνικό Γυμνάσιο-Λύκειο του Λονδίνου

London belongs to us!!!

Η εξελικτική πορεία του ανθρώπου μέσα από τα μουσεία Αγγλίας-Ελλάδας: ΛΟΝΔΙΝΟ (ΕΞΕΛΙΞΗ)

Τα σχόλια έχουν κλείσει.